Hebre në kohën e Trumpit

Hebre në kohën e Trumpit

01 April 2018 14:30

Në zgjedhjet për ulëse në Kongresin Amerikan, kandidati republikan i zonës elektorale të Illinoisit do të jetë nazist.

Nuk ka asgjë të re tek Arthur Jones. Jones nuk është vetëm një supremacist i bardhë, apo ushtar i thjeshtë i së djathtës alternative, por një luftëtar i paepur, i pandryshuar, që mohon Holokaustin, adhuron Hitlerin dhe për të cilin hebrenjtë janë rrënjë e së keqes. Mos bëni panik, shkruan Koha Ditore.

Ai do t’i humbë zgjedhjet në një zonë dërrmuese demokratike, por pikërisht kjo është rezultat i supozuar që duket se i ka bindur republikanët lokalë që të mos shqetësohen ta kundërshtojnë atë.

Të zgjuar me rezultatin e diferencës mes tyre, ata me vonesë e mposhtën Jonesin. Por ajo që u ka ngjarë atyre është që vetë fakti i paraqitjes së tij në fletëvotim si kandidat republikan, është një fyerje shokuese jo vetëm për hebre, por për të gjitha normalet e mirësjelljes politike amerikane. Edhe një herë, këto norma po kalojnë nëpër rërë... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme