Te ne ende është dimri i madh

Te ne ende është dimri i madh

01 April 2018 07:30

Dije Demiri-Frangu është profesoreshë në Fakultetin e Filologjisë të UP-së.

Anëtare e PEN-Qendrës dhe sekretare e Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ka botuar 8 libra poezish dhe librin me studime për gjenezën, fenomenet dhe autorë të letërsisë për fëmijë.

Poezia e saj është e përkthyer në disa gjuhë.

Demiri-Frangu është personazhi i kësaj jave që rrëfehet në rubrikën e përjavshme “7 Shkronjat” në “E diela e Koha Ditore”.

Alfabetin dhe tabelën e shumëzimit derisa i kam mësuar përmendsh, kam parë të zitë e ullirit, një torturë e trurit, që ka pak fantazi dhe jo shumë sistem. Aq më ngatërroheshin shkronjat, sa si fëmijë nisa të betohesha – Pasha Alfabetin! ... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme