Ismajli: Akademia po boton gjithë albanologët e huaj në shqip

18 mars 2018 15:44

Ish-kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Rexhep Ismajli ka thënë se ASHAK është duke përkthyer në shqip dhe botuar veprat e plota të albanologëve më të shquar të huaj.

Këtë ai e ka bërë me dije në emisionin CODEX të KTV-së, teksa ka folur për botimin e plotë që po i bëhet veprës së gjuhëtarit të shquar austriak Nirbert Jokl, i cili kishte vdekur në një kamp përqendrimi më 1942.

Akademik Ismajli, ka folur ndër tjera edhe rrezikun e zhdukjes së disa të folmeve të shqipes siç janë ato të arbëreshëve të Zarës dhe të arvanitasve në Greqi.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme