Projekt i ri për rindërtimin e monumentit të shembur në Prishtinë Foto: Koha

Projekt i ri për rindërtimin e monumentit të shembur në Prishtinë

14 mars 2018 10:31

Projekti i shtatë vjetëve më parë për ta rinovuar e restauruar monumentin gati njëshekullor në hyrje të asaj që quhet Prishtina e Vjetër ka rënë në ujë.

Tash institucionet i kanë kërkuar pronarit projekt të ri që përfshin rindërtimin e tij ashtu siç ka qenë, shkruan sot “Koha Ditore”. Një javë pas shembjes së pjesshme të objektit - që njihet si ish-Konsullatë austriake, por edhe si ish-Konsullatë ruse e serbe - dhe ndërhyrjes së institucioneve me buldozer kur u rrënua edhe një pjesë, në trotuar ende kanë mbetur gjurmët e këtij rrënimi.

Janë të njëjta me ditën kur ndodhi ky rast, të martën e javës së kaluar, kur në mëngjes u shemb një pjesë e objektit të lënë pas dore për vite të tëra e që shteti e mbron si aset të trashëgimisë me emrin “Shtëpi banimi - Fitim Gjata”.

Pak kanë mbetur nga vlerat e objektit edhe pas ndërhyrjes së institucioneve, me arsyetimin e evitimit të rrezikut për kalimtarët. Vazhdon të jetë e rrethuar me shirita dhe nuk lejohet kalimi në afërsi të saj. Në bazë të asaj që shihet, ndërtesa vazhdon të paraqesë rrezik për qytetarët.

Komuna e Prishtinës, institucionet e trashëgimisë kulturore dhe pronarët janë dakorduar që objekti të rindërtohet... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme