Lista e plotë e nominimeve për Oscar

Lista e plotë e nominimeve për Oscar

05 mars 2018 10:07

Në Dolby Theatre, në Hollywood ka startuar mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars, që është edhe eventi më i rëndësishëm i kinematografisë botërore.

Ky është edicioni i 90 i Çmimeve Oscars.

Më poshtë janë nominimet për Çmimet Oscars:

Aktori më i mirë:

Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary OIdman – Darkest Hour

Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq

Aktorja më e mirë:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

Aktori më i mirë mbështetës:

Willem Dafoe – The Florida Project

Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins – The Shape of Water

Christopher Plummer – All the Money in the World

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Aktorja më e mirë mbështetëse:

Mary J Blige – Mudbound

Alison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phanton Thread

Laurie Metcalf – Ladybird

Octavia Spencer – The Shape Of Water

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj:

A Fantastic Woman

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

Drejtori më i mirë:

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Greta Gerwig – Lady Bird

Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Fotografia më e mirë:

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kinematografia më e mirë:

Bladerunner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

Shape of Water

Kostumografi më i mirë:

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër:

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër:

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmet

The Silent Child

Watu Wota / All of Us

Efektet më të mira vizuale:

Blade Runner 2049

Guardian of the Galaxy vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Miksimi më i mirë i audios:

Baby Driver

Blade Runner

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Stilimi dhe make up-i më i mirë:

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

Dokumentari më i mirë, me metrazh të shkurtër:

Edith + Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Dokumentari më i mirë:

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

Kënga më e mirë origjinale:

Mighty River – Mudbound

Mystery Of Love – Call Me by Your Name

Remember Me – Coco

Stand Up For Something – Marshall

This Is Me – The Greatest Showman

Filmi më i mirë i animuar:

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Produksioni më i mirë:

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Komentet

Shto koment

Të ngjashme