Të darkosh me bardin

Të darkosh me bardin

04 mars 2018 07:30

Nezir Sefaj u lind më 1955. Në Pejë kreu gjimnazin, kurse në Beograd mbaroi Fakultetin e Arteve Dramatike – degën e regjisë së filmit dhe të televizionit.

Ligjëroi “Teori Filmi” në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës, shkruan sot “Koha Ditore”.

Deri më tash ka botuar katër përmbledhje me poezi (“Pallati L”, 1990, “Kadencë Muzgu” 1995, “Nga një profil i ardhur”. 2004, dhe “Si të jetosh në një stinë”. 2010).

Sefaj është personazhi i kësaj jave që rrëfehet në rubrikën e përjavshme “7 Shkronjat” në “E diela e Koha Ditore”.

Nëna. E kotë, babai nuk bindej dhe nuk besonte në atë çfarë i thosha. Mosha ime mbetej në dyqanin e fotografit, e brishtë, e pafuqi, si shpresë në buzëqeshjen e dy burrave, që flisnin për një fotografi të vetme, se ajo s’ka ku të humbet, kështu insistonte mjeshtri i fotografive, burrë i zbehtë.

Kjo, thuajse pasqyrohej edhe në xhamat e përhimët të studios së tij të varfër... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme