Loja pianistike kulmon me Brahmsin, orkestra zbërthen Beethovenin

Loja pianistike kulmon me Brahmsin, orkestra zbërthen Beethovenin

27 shkurt 2018 10:05

Dy vepra me peshë në repertorin e muzikës klasike u interpretuan në koncertin e Filarmonisë së Kosovës.

Koncerti për piano dhe orkestër i Johannes Brahmsit dhe simfonia e tetë e Ludvig van Beethovenit, erdhën nën drejtimin e dirigjentit britanik Alexander Walker, shkruan sot “Koha Ditore”.

Për të ishte hera e parë në Prishtinë. Pianisti i njohur kosovar Misbah Kaçamaku, si solist i mbrëmjes, barti peshën e interpretimit të koncertit 50-minutësh të Brahmsit.

“Koncerti për piano dhe orkestër nr.1 në d-mol op.15” ndërtohet mbi tri kohë: maestoso, adagio dhe alegro non troppo... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme