“Midis ëndrrës dhe realitetit” e Eliza Hoxhës shpaloset në Tiranë Foto: Koha

“Midis ëndrrës dhe realitetit” e Eliza Hoxhës shpaloset në Tiranë

26 shkurt 2018 09:00

Fotografi të cilat dokumentojnë rrugëtimin e shtetit të Kosovës prej viteve ’90 e deri më sot do të shpalosen para publikut shqiptar në Tiranë.

E ndarë në katër periudha të rëndësishme për historinë e vendit, ekspozita “Midis ëndrrës dhe realitetit” të artistes, këngëtares e arkitektes, Eliza Hoxha, do të hapet të hënën (sot) në Muzeun Historik Kombëtar, në kryeqytetin shqiptar, shkruan sot “Koha Ditore”.

Shumica e fotografive të Hoxhës janë të shtypura në pëlhurë dhe në këtë formë sjellin katër periudha të ndryshime: kohën kur populli i Kosovës ëndërronte për pavarësi, kohën e luftës, çlirimin dhe në fund periudhën e realizimit të ëndrrës – pavarësia.

E njëjta ekspozitë qe hapur në Prishtinë më 11 të muajit shkurt në Galerinë e Ministrisë së Kulturës “Qafa”, në kuadër të evenimenteve që shënonin 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Me qëllim të festimit të jubileut të shtetit më të ri të Evropës, Hoxha ka marrë ftesë nga Ambasada e Kosovës në Tiranë që veprat e saj t’i paraqesë para publikut atje.

Sipas Hoxhës, një gjë e tillë është shumë e rëndësishme, pasi që historia e Kosovës duhet të shpaloset në detaje edhe për shqiptarët në Shqipëri... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme