Revolucioni i pazakonshëm rinor në Operën e Parisit

Revolucioni i pazakonshëm rinor në Operën e Parisit

25 shkurt 2018 21:39

Opera e Parisit zakonisht i fton vetëm gazetarët në konferenca ku shpalos planet e ardhshme.

Por muajin e kaluar, kur dha lajmin për sezonin e guximshëm e ambicioz 2018-19, kjo kompani futi brenda 200 njerëz të moshës nën 28-vjeçare, në një ngjarje të mbajtur në “Palais Garnier”, shkruan sot Koha Ditore.

Kjo nuk ishte vetëm për shfaqje. Ishte një mënyrë dramatike për të theksuar suksesin e jashtëzakonshëm të Operës së Parisit në tërheqjen e audiencave të reja. Sipas kompanisë, kanë qenë 95 mijë pjesëtarë të rinj në audiencë, nën moshën 28-vjeçare, gjatë sezonit të kaluar - më shumë se 10 për qind e biletave ishin shitur, dhe 30 mijë më tepër sesa dy vjet më parë.

Kompania, e cila feston ditëlindjen e 350-të vitin e ardhshëm, është një kontradiktë e pazakonshme me trendin botëror të moshës së audiencës nëpër opera... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme