Mumia e Serbisë në Kosovë

Mumia e Serbisë në Kosovë

03 shkurt 2018 12:04

Nga paraqitjet në media të akademikëve serbë, duket se opinioni publik në Serbi dhe më gjerë, po përgatitet për të krijuar një “fakt publik” për interesin madhor të Serbisë në dialogun e ardhshëm me Kosovën, që pritet të ndodhë këtë vit. Ideja e zgjidhjes së çështjes së Kosovës, ashtu si jepet sinjali nga politikanët serbë, duket si ide e tipit “me hedh hi syve”.

Por, ideja e krijimit të shtratit diskursiv propagandistik në opinionin publik në Serbi, dhe jashtë saj, për një autonomi kulturore substanciale për Kishën Ortodokse Serbe, si kinse pronare e trashëgimisë ortodokse serbe në Kosovë, duket të jetë strategjike. Pse?

Metafora e “djepit serb”

Akademikët serbë, një pas një, po rrahin një gozhdë të vjetër në dyert e opinionit publik serb dhe ndërkombëtar, para një faze të ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, shkruan sot Arsim Canolli në Koha Ditore.

Së fundi, foli edhe Tibor Varady, akademik që kishte qenë kryesuesi i delegacionit të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës...(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme