Vdes Haim Gouri, poeti dhe kineasti i njohur i Holokaustit

Vdes Haim Gouri, poeti dhe kineasti i njohur i Holokaustit

01 shkurt 2018 09:22

Jerusalem, 1 shkurt – Shkrimtari, poeti dhe kineasti izraelit, Haim Gouri, i njohur veçanërisht për veprat e tij për Holokaustin, vdiq sot në moshën 94-vjeçare, njoftoi vajza e tij, transmeton ATSH raportimin e AFP-së.

Në një komunikatë, presidenti izraelit, Reuven Rivlin shprehu keqardhje për vdekjen e poetit kombëtar, një njeri i cili ka qenë njëherësh një luftëtar dhe një intelektual.

Figurë historike e Izraelit, Haim Gouri kishte mbuluar për të përditshmen e Partisë Laburiste “Lamerhav” procesin e kriminelit nazist Adolf Eichmann, gjykuar në Izrael dhe dënuar me vdekje në vitin 1961.

Ai publikoi librin “The glass cage” përkthyer në disa gjuhë dhe që kontribuoi në famën e tij jashtë vendit.

Si kineast, ai realizoi disa filma kushtuar Holokaustit.

Haim Gouri lindi në Tel-Aviv në vitin 1923 në një familje të politizuar.

Babai i tij, Israël Gouri ishte një prej themeluesve të Mapait, partia e kryeministrit izraelit David Ben Gourion dhe deputet nga viti 1948 deri në 1965.

Pas Holokaustit, ai u dërgua në Evropë për të ndihmuar refugjatët hebrenj për të imigruar në Palestinë.

Ai ka qenë luftëtar gjatë luftës së parë izraelito-arabe në vitin 1948 dhe më pas në 1967 si oficer rezervist gjatë Luftës Gjashtëditore.

Laureat i shumë çmimeve, mes të cilave çmimi prestigjioz i Izraelit në vitin 1988, Haim Gouri, i cili ishte bashkëpunëtor i afërt i ish-kryeministrit izraelit, Yitzhak Rabin, vrarë në vitin 1995, mbështeste paqen me palestinezët.

Kryeministri, Benjamin Netanyahu theksoi se poemat e tij ishin një pjesë e trashëgimisë të shtetit të Izraelit.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme