Deshifrohen dorëshkrimet e fundit të Detit të Vdekur

Deshifrohen dorëshkrimet e fundit të Detit të Vdekur

27 janar 2018 12:02

Hulumtuesit kanë deshifruar një prej dy dorëshkrimeve të papublikuara të Detit të Vdekur, duke hedhur dritë në një pergamenë antike prej mbi dy mijë vjetësh. Dhe nuk ishte punë e lehtë.

Për rreth një vit dijetarët kanë mbledhur me durim të madh më shumë se gjashtëdhjetë fragmente teksti të zhubrosur. E që gjërat të vështirësoheshin edhe më shumë, çfarë shkruhej në të nuk mund të lexohej prej kujtdo – ishte enkriptuar me një kod të harruar kaherë, shkruan sot Koha Ditore.

“Dorëshkrimi ishte me kod, por përmbajtja aktuale e tij është e thjeshtë dhe fort mirë e njohur, dhe nuk kishte arsye për ta fshehur”, kanë vlerësuar vlerësuesit Eshbal Ratson dhe Jonathan Den-Dov nga Universiteti i Haifës në Izrael...(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme