Instituti Albanologjik, simbol i rezistencës e mbrojtës i kulturës

Instituti Albanologjik, simbol i rezistencës e mbrojtës i kulturës

28 dhjetor 2017 12:52

Gjatë punës gjysmëshekullore ka shërbyer si vatër e rezistencës intelektuale e shkencore. Për dekada është vatra e ruajtjes së traditës, vlerave e artit popullor, shkruan sot Koha Ditore. 

Si institucion për 50 vjet, pos studimeve, ngriti zërin dhe alarmoi edhe për dhunën ndaj shqiptarëve.

Por në ditën kur u shënua gjysmëshekulli i rithemelimit të Institut Albanologjik të Prishtinës, asnjë prej udhëheqësve shtetërorë nuk ishte i pranishëm. Kjo qasje e përfaqësuesve shtetërorë është kritikuar fort.

Të mërkurën në një ceremoni të thjeshtë me vetëm dy folës, IAP-ja ka bërë një rrumbullakim të punës institucionale.

(Më gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

 

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme