Tridhjetë këngë për tri dekadat e “Zambakut të Prizrenit”

Tridhjetë këngë për tri dekadat e “Zambakut të Prizrenit”

26 dhjetor 2017 11:04

Festivali “Zambaku i Prizrenit”, para tri dekadash qe themeluar me qëllimin për ta kultivuar këngën e kompozuar në frymën e këngës së vjetër qytetare, shansonës, romancës e formave të tjera të lira muzikore.

Prizreni ishte qyteti që i shkonte më së miri përshtati kësaj fryme. Në 30-vjetorin e themelimit të festivalit, njëri prej themeluesve, kompozitori Reshat Randobrava, i ka vënë vetes një mision të veçantë: përzgjedhjen e 30 këngëve më të mira që janë interpretuar në skenën e “Zambakut...”, ndërmjet viteve 1986 e 2016, shkruan sot “Koha Ditore”.

Dy disqe që dokumentojnë traditën dhe përmbledhin kompozimet më të mira të festivalit, do të promovohen të mërkurën në Prizren, në ditën e përvjetorit të festivalit. Mes tyre, janë përfshirë këngët “Puhiza në zambak”, kënduar nga Valentina Saraçini, kompozuar nga Reshat Randobrava më 1987, “Prizren ti margaritar” kënduar nga Mihrije Braha e Naim Abazi më 1986, “Motiv i ri” kompozuar nga Pranvera Badivuku, kënduar nga Edona Llalloshi më 1997, “Kënga le të marrë udhë” kënduar nga Elida Kryeziu me kompozim të Musa Piperkut, “Premtimi i vjetër” kompozuar nga Edon Ramadani, kënduar nga Lindita Hakaj më 2006, “Pranë lumit të Bekimit” kënduar nga Enkele Bisha, kompozim i Xhevdet Gashit më 2012, “Një fjalë”, kënduar nga Hana Caku, kompozim i Valton Beqirit më 2009 e të tjera.

Kompozitori Reshat Randorava ka thënë se gjatë punës së tij shumëvjeçare në produksionin muzikor të Radiotelevizionit të Prishtinës ka realizuar shumë projekte, një prej të cilëve është edhe themelimi i festivalit “Zambaku i Prizrenit”. Asokohe, drejtoreshë e produksionit muzikor të RTP-së, ishte kompozitorja Sevime Gjinali. Dhe edicioni i parë qe mbajtur më 27 dhjetor të vitit 1986... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme