Meta: Albanologjia ka rol thelbësor në lindjen dhe konsolidimin e kombit shqiptar

Meta: Albanologjia ka rol thelbësor në lindjen dhe konsolidimin e kombit shqiptar

19 dhjetor 2017 22:17

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, deklaroi sot se në “Ditën e Albanologjise” është takuar me akademikë, studiues e albanologë.

Në një postim në rrjetin social në faqen e presidentit Meta thuhet se “Në kuadrin e “Ditëve të Albanologjisë”, sot pata kënaqësinë të takoja akademikë, studiues e albanologë, me të cilët ndava bindjen se Albanologjia ka rol thelbësor e të jashtëzakonshëm në lindjen, formimin e konsolidimin e shtetit e të kombit shqiptar, si një komb i lashtë evropian, me histori, gjuhë të rrallë, me tradita, vlera të spikatura e kontribute të vyera në historinë e Europës.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme