Regjisorit Fadil Hysaj Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore

Regjisorit Fadil Hysaj Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore

02 nëntor 2017 14:22

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit nesër organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për Teatër për vitin 2016.

Sipas MKRS-së, Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore i ndahet regjisorit Fadil Hysaj. Çmimi vjetor për shfaqjen më të mirë për vitin 2016 i ndahet shfaqjes “Eshtrat që vijnë vonë”, me tekst të Teki Dervishit nën regjinë e Martin Koçovskit.

Çmimi vjetor për regjinë më të mirë i ndahet regjisores Sevdije Ajeti për shfaqjen “Sapotlem” të autorit Juan Jose Arreola. Çmimi për aktorin/aktoren më të mirë për 2016-tën i ndahet balerinit Sinan Kajtazi për rolin kryesor Albert në shfaqjen e baletit “Zhizell”. Çmimi vjetor për prezantimin më të suksesshëm ndërkombëtar i ndahet Qendrës Multimedia. /KosovaPress/

Komentet

Shto koment

Të ngjashme