Vendet e botës si galeri për skulpturat e artistit shqiptar

Vendet e botës si galeri për skulpturat e artistit shqiptar

25 June 2017 09:51

Genti Tavanxhiun mediat e huaja e cilësojnë skulptorin më të famshëm shqiptar në botë. Ky epitet dëshmohet me faktin se skulpturat e tij janë prezantuar në shumë vende publike dhe janë pjesë e koleksioneve private në vende të ndryshme të botës.

Ato kanë kapërcyer kufijtë e Evropës, duke mbërritur deri në Azi e Amerikë. Veprat e tij zakonisht janë të punuara në gur, shkruan sot “Koha Ditore”. Finalizimi i një ideje artistike mbi këtë material kërkon eksperiencë të gjatë. E Tavanxhiu e ka këtë. Së fundi, ai mori çmimin e parë në një simpozium ndërkombëtar në Teheran.

Në një bisedë për “Kohën Ditore”, Tavanxhiu, i cili jeton në Itali, ka folur për rrugëtimin e tij në botën e artit, duke shpjeguar se përse ka zgjedhur të punojë me gurin. Ai, po ashtu, ka zbërthyer stilin e tij të shprehjes artistike dhe përkushtimin për të kërkuar një formë të pastër. Shpalos disa projekte aktuale, teksa flet edhe për lidhjen e tij me Shqipërinë e Kosovën... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme