Përse Anglia i ka paraprirë në shumë procese Evropës kontinentale

19 qershor 2017 16:28

Që nga kufizimi i të drejtave të mbretit përmes Magna Cartas, e deri te parlamentarizmi dhe revolucioni industrial, Anglia veçanërisht dhe Britania e Madhe në përgjithësi, i kanë paraprirë në shumë procese pjesës kontinentale të Evropës.

Ky fenomen që e ka shoqëruar historinë e Anglisë që nga Mesjeta e vonë e deri në ditët e sotme kur Britania e Madhe u bë shteti i parë që u tërheq nga Bashkimi Evropian, ka qenë temë bisede në emisionin CODEX të KTV-së, ku i ftuar ishte ministri në largim i diasporës, Valon Murati.

ka folur për këtë në CODEX përmes librit të Andre Maurois, "Histori e Anglisë", të cilin kreu i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati e ka sjell në CODEX, bashkë me romanin "Verbëri" të Jose Saramagos dhe me eseun "Intelektualët" të Jean-Paul Sartret.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme