“Stacionit” në Prishtinë i vidhet vepra e artistes Patricia Esquivias

“Stacionit” në Prishtinë i vidhet vepra e artistes Patricia Esquivias

Shaban Maxharraj Shaban Maxharraj 20 November 2019 12:01

Prishtinë, 20 nëntor – Pas ekspozitës së saj personale organizuar prej qendrës për art bashkëkohor “Stacion”, artistja Patricia Esquivias kishte dhuruar një vepër të saj.

Por “Generalisimo/ Castellana 111-119”, që kishte zënë vend në ish-objektin e klubit të boksit “Prishtina” qysh prej prillit të vitit 2018, është vjedhur midis të hënës dhe të martës. Vepra që me hekur thur kompozicione florale, ishte në hapësirën e pambuluar që është në anën e majtë të korridorit hyrës të objektit të transformuar si hapësirë arti, në lagjen “Tophane” të kryeqytetit.

Kur stafi i “Stacionit” kishte shkuar të martën për ta hapur derën e ekspozitës “Artistët e së nesërmes”, kishte vërejtur se vepra mungonte përderisa dera për të shkuar deri tek ajo ishte thyer, shkruan sot Koha Ditore.

Albert Heta, i cili udhëheq “Stacionin”, ka thënë se për këtë rast është lajmëruar Policia.

“Ekipi kur e ka hapur ekspozitën ‘Artistët e së nesërmes’ kanë vërejtur që dera ishte e thyer dhe ka munguar vepra. Policia është lajmëruar dhe janë intervistuar disa persona që duket se ishin dëshmitarë”, ka thënë ai. Artistja spanjolle e lindur në Venezuelë ia kishte dhuruar këtë vepër qendrës për art bashkëkohor. Vepra e vitit 2016 ishte prodhuar në Kosovë.

“Dëmi është i madh pasi bëhet fjalë për një vepër unike. Ne e dimë vlerën financiare të produksionit, por jo edhe të vetë veprës”, ka thënë Heta.

Kjo vepër ishte shenja e vetme e mbetur në kryeqytet e ekspozitës “Folklor. E ardhmja ishte kur?”, që ishte organizuar nën punën kuratoriale të Vala Osmanit.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme