“Protestë” me pesë veta kundër nobelistit përkrahës të Milosheviqit

“Protestë” me pesë veta kundër nobelistit përkrahës të Milosheviqit

Salih Mehmeti Salih Mehmeti 15 October 2019 09:12

Prishtinë, 15 tetor – Me gjithë shtyrjen e protestës, të hënën qytetari Nexhmedin Llapashtica ka dalë para Ambasadës së Suedisë në lagjen “Pejton” në Prishtinë. Me një pankartë në dorë, ai dhe katër miqtë e tij kanë qenë të vetmit që kanë protestuar ndaj ndarjes së çmimit “Nobel” për letërsi shkrimtarit nga Austria, Peter Handke.

Prania e pjesëtarëve të Policisë së Kosovës brenda kangjellave të hirta të “Sveriges Ambassad”, disa pjesëtarë të KFOR-it italian dhe një numër i madh mediash kanë qenë në shpërpjesëtim të plotë me protestën e vakët.

Protestuesi kryesor, Llapashtica, ka kërkuar nga Ambasada e Suedisë që të marrë “gjëra konkrete” ndaj vendimit të Komitetit të “Nobelit”.

“Me sa duket e gjithë Evropa është symbyllur ndaj një populli që pësoi lëndime nga të gjithë. E tash po pëson edhe në paqe”, ka thënë ai.

(Gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Miran05/11/2019 17:30

Fort serioze kjo, e? Me figura folklorike, ndaj nje akademie!

Shto koment

Të ngjashme