Rrëfimi i Manjola Nallbanit për prapaskenat e “Lufton Drenica”

Rrëfimi i Manjola Nallbanit për prapaskenat e “Lufton Drenica”

12 June 2019 21:58

Teksa po shikonte pamjet e të vrarëve dhe të dëbuarve nga Kosova në vitin 1998, ajo kishte marrë stilolapsin për t’i shkruar disa vargje që do të shndërroheshin në një prej himneve të luftës.

Kënga që e interpretoi asokohe kishte motivuar shqiptarët të aktivizoheshin për çlirimin e Kosovës.

dekada më vonë, këngëtarja Manjola Nallbani, rrëfen për KTV-në se si kishte krijuar këngën rrëqethëse e cila ua kujton skenat e luftës të gjithë atyre që e përjetuan atë.

që përçon gjatë tre minutave kënga “Lufton Drenica” e kompozuar nga Edmond Zhulali, sipas këngëtares nga Tirana, vazhdon edhe pas njëzet vjetësh të jetojë te shqiptarët.

Ajo ka interpretuar shkurtazi pjesë nga kënga.

Manjola tregoi se si u prit kënga nga disa të rinj, të cilët kishin vendosur të rreshtoheshin në krah të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Manjola thotë se dashuria që është zbehur kohëve të fundit ndër shqiptarët, duhet forcuar.

Manjola Nallbani, aktualisht përpos muzikës, është e angazhuar si mësimdhënëse në Akademinë e Arteve në Tiranë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme