Hapet edicioni i 7-të i “FemArt Festival” me ekspozitën “Bëhu Fytyra Ime”

Hapet edicioni i 7-të i “FemArt Festival” me ekspozitën “Bëhu Fytyra Ime”

11 June 2019 20:19

Brenda objektit të hotelit “Grand” ndodhet një prej hapësirave ku janë kryer dhunime gjatë luftës në Kosovë.

Dy dekada pas çlirimit, në këtë vend janë ekspozuar dëshmi për tmerret e asaj kohe.

Hapësira sjell copëza rrëfimesh të ndarë në dy pjesë: njëra që flet për rrugëtimin e Vasfije Krasniqi-Goodmanit, si zëri i parë i të mbijetuarve të dhunimit seksual që përjetimin e ka shprehur publikisht, raporton “Express” i KTV-së. Hapësira tjetër sjell copëza rrëfimesh të grave të tjera të dhunuara në Kosovë.

Ekspozita me të cilën u hap festivali “FemArt” është realizuar në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës.

Ekspozita “Bëhu Fytyra Ime” vjen në formën e një ekspozite interaktive duke u përballur me historinë e të mbijetuarave të dhunës seksuale, pikërisht në vendin ku kanë ndodhur krimet.

Pas ekspozitës, vazhdoi performanca artistike “Pas asaj”, që bëri bashkë artistet Agnes Nokshiqin dhe Mjellma Gorancin.

Mllefin e mbledhur me vite të tëra, artistja e nxjerrë përmes performancës dhe thotë se arti është mënyra e duhur t’i shtjellojë këto tema.

Artistja Mjellma Goranci, thotë se është hera e dytë që prezanton artin e saj përmes “FemArtit”.

“FemArt” sivjet do të realizohet rreth motos “Me liri kundër marres” dhe do të zgjasë deri më 16 qershor.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme