Me interpretue poezinë e Martin Camajt

Me interpretue poezinë e Martin Camajt

25 May 2019 15:00

Martin Camaj ishte nji njeri ma tepër i introvertuem, shumë i ndjeshëm dhe pak i frikshëm. Frikat i përpunonte në veprat e tij letrare. Mirëpo, nji frikë e verbalizonte drejtpërsëdrejti: frikën nga interpretimet e poezivë të tij, shkruan sot Koha Ditore.

Shì te kambët e përmdendores

në sheshin e madh të qytetit milionësh

me nji pe të kuq në qafë.

“Shej i tmerrshëm për këtë qytet!”

Tha pastruesi i rrugëve

nga fushat e Anadollit.

“Shej i tmerrshëm për këtë qytet! ”

Në këtë poezi nji interpret nga Prishtina, Dr. Anton Nikë Berisha, e paskësh zbulue “domethanien” e penit të kuq dhe kishte shkrue që peni i kuq do me thanë “komunizmi”. Camaj u inatos fort dhe tha lakonikisht – siç e kishte zakon kur diçka e kishte shumë seriozisht – “Peni i kuq asht: nji pê i kuq“.

Martin Camajn e shqetësonte njejtësimi i elementeve të teksteve të tij letrare me dukunitë e realitetit të jashtëm. Posaçërisht nuk duronte interpretime të poezisë së tij me kategori politike. Ato i quente “spekulime”. Në jetë dhe në poezi Camaj i rrinte larg politikës së përditshme. Për vetveten tha se “nuk jam njeri i politikës. Jam nji njeri politik”. Në vjershat e tij nuk ka nevojë më gërmue për konotacione politike.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme