Heshtja ishte rezistencë në kohën e diktaturës, thotë Shllaku

Heshtja ishte rezistencë në kohën e diktaturës, thotë Shllaku

Donjeta Mejtani 24 April 2019 13:18

Prishtinë, 24 prill – Dita Ndërkombëtare e Librit është bërë sebep që poeti, dramaturgu, prozatori dhe përkthyesi Primo Shllaku të vijë në Prishtinë, në takimin letrar që është mbajtur të martën në Fakultetin e Filologjisë në Universitetin e Prishtinës. Ka folur për poezinë, letërsinë dhe për gjendjen aktuale kulturore. E ka shpjeguar edhe heshtjen e tij “të zëshme” gjatë viteve të diktaturës komuniste në Shqipëri. Sipas tij, ajo ka qenë një lloj rezistence dhe ka pasur një shpjegim për këtë.

Hapjen e këtij takimi letrar e ka bërë Ag Apolloni, shkrimtar dhe profesor i letërsisë shqipe në Universitetin e Prishtinës. Ai e ka cilësuar Shllakun si një autor gjithëshqiptar, meqë ai nuk është autor i standardit, por një autor gegë. Sipas Apollonit, fakti që Shllaku si formë rezistence ndaj regjimit komunist ka ditur të heshtë dhe nuk ka botuar asnjë rresht, e bën atë shkrimtar të veçantë.

“Unë ardhjen e Primo Shllakut në letërsi, sidomos në letërsinë e Shqipërisë, atje ku realizmi socialist kishte shkretuar gjithçka, e shoh si një ringjallje të fjalës”, ka thënë Apolloni.

Heshtjen e tij gjatë atyre viteve Shllaku e krahasoi me historinë e Odisesë të Homerit. Kur duhej të kalonte nëpërmjet një ngushtice në det, ku sirenat këndonin me zë të bukur, Odiseja, për të mos e humbur rrugën e tij, mbushi veshët me dyllë që të mos tundohej.

Ai ka theksuar se ka bërë këtë zgjedhje, sepse priste një kohë tjetër e cila do t’i jepte të drejtë të botonte ato që kishte shkruar.

Autor i librave “Hana e njelmët e ditës”, “Lule nate”, “Muzikantët”, “Edhe fjalët shkojnë në ferr”, dhe së fundi i dramës “Aktorë pa kujtesë”, ka folur edhe për kritikën letrare. Sipas tij, ajo nuk është as lëvdatë, as sharje.

(Gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme