Haradinaj: Vdekja e Idriz Ajetit, humbje për shkencën dhe kulturën mbarëshqiptare

Dema: Figurat si Ajeti nuk vdesin, por shërbejnë si frymëzim për shekuj me radhë

13 February 2019 09:57
16:33

Për Marjan Demën, rektorin e Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, pikëllues ishte lajmi për ndarjen nga jeta të akademik Idriz Ajetit, i cili, gjatë jetës së tij, shërbeu edhe si rektor i Universitetit të Prishtinës.

“Më lejoni që në emër të organeve drejtuese dhe menaxhuese, studentëve, stafit akademik dhe administrativ të Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, t’jua përcjellë ngushëllimet më të sinqerta për humbjen e më të dashurit tuaj. Ndonëse akademik Ajeti u nda fizikisht nga kjo jetë, figurat si ai janë të përjetshme dhe shërbejnë si frymëzim për pasardhësit për dekada e shekuj me radhë”, thuhet në telegramin për media të Rektoratit.

Dema ka thënë se profesor Ajeti qe intelektual, albanolog, akademik e pedagog i shkëlqyer, i cili, gjatë jetës së tij, preku majat e shkencës dhe gjuhësisë në vend dhe jashtë tij.

“Kontributi i tij disa dekadash në Universitetin e Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e institucionit tonë. Ai ishte pjesë e UP-së që nga viti 1960, kur së pari iu bashkua universitetit si mësimdhënës në degën e Gjuhës e të Letërsisë Shqipe në Fakultetin e Filozofisë në Prishtinë, duke vazhduar më pas si profesor ordinar. Ai, në vitet në vijim, shërbeu edhe si shef i Departamentit të Gjuhës Shqipe. Gjatë viteve 1971 – 73, Ajeti e menaxhoi Fakultetin Filozofik, si dekan i këtij fakulteti, teksa në vitet 1973-75, Idriz Ajeti qe në krye të Universitetit të Prishtinës, si rektori i dytë i UP-së”.

“Në këto ditë të hidhura, me mendje dhe zemër qëndrojmë pranë jush familjarë dhe pranë miqve të tij. Pushoftë në paqe shpirti i tij!”.

13:05

Mustafa: Humbëm njeriun që jetën ia kushtoi albanologjisë

Me rastin e vdekjes së ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, akademik Idriz Ajetit, kryetari i LDK-së, akademik Isa Mustafa dërgon këtë telegram ngushëllimi:

E nderuara familje Ajeti,

Vdekja e Idriz Ajetit është një humbje e madhe për familjen, LDK-në, Akademinë e Shkencave dhe Arteve dhe gjithë shoqërinë tonë.

Akademik Idriz Ajeti dha kontribut të madh në jetën shkencore, politike dhe kulturore në vendin tonë.


Kosova ka humbur intelektualin dhe veprimtarin i cili jetën e tij ia kushtoi zhvillimit të albanologjisë.

Ngushëllime familjes, kolegëve dhe gjithë qytetarëve.

Limaj: Kosova humbi një intelektual të madh

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka ngushëlluar familjen Ajeti pas ndarjes nga jeta të akademik Idriz Ajetit.

Ndarja nga jeta e akademik Idriz Ajetit, sipas Limajt, është humbje e madhe jo vetëm për familjen dhe Akademinë e Shkencave, por edhe shtetin e Kosovës në përgjithësi.

Limaj tha se profesor Idriz Ajeti, do të mbahet mend për kontributin e tij të madh në fushën e albanologjisë.

“Kosova sot humbi një intelektual të shquar të kohës, por veprat dhe kontributi i tij nuk do të harrohet asnjëherë. “Ngushëllimet më të sinqerta, familjes Ajeti, Akademisë se Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Pusho në paqe, profesor”, ka shkruar ndër të tjera Limaj.

Ndryshe, sot është ndarë nga jeta në moshën 102-vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona shoqërore, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës dhe kryetar i saj në dy mandate, anëtar nderi i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akademik Idriz Ajeti.

10:55

OVLUÇK ngushëllon familjen e akademik Idriz Ajetit

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, miqve e bashkëpunëtorëve, me rastin e ndarjes nga jeta të akademik Idriz Ajetit.

“Emri i akademik Ajetit do të mbetet një nga emrat më të mëdhenj të gjuhës dhe kulturës shqiptare. Puna e palodhshme e tij, i ka bërë vend të rëndësishëm figurës së tij në historinë e popullit tonë”, thuhet në ngushëllim.

Akademik Idriz Ajeti ndërroi jetë sot në moshën 102-vjeçare. Varrimi i tij do të bëhet në varrezat e qytetit në Prishtinë.

10:35

Thaçi: Akademik Idriz Ajetin do ta kujtojmë gjithmonë si një prej intelektualëve më të dalluar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ndarja nga jeta e akademik Idriz Ajetit është një humbje e madhe për Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës dhe tërë shoqërinë tonë.

“Profesorin Idriz Ajeti do ta kujtojmë gjithmonë si një prej intelektualëve më të dalluar, që punoi shumë për albanologjinë. Ai dha kontribut të madh në jetën shkencore e kulturore në vendin tonë. Ngushëllimet më të thella për familjen Ajeti, ASHAK-un dhe gjithë kolegët e miqtë e akademikut Idriz Ajeti”, thuhet në ngushëllimin e presidentit Thaçi.

09:58

Ministri Bytyqi për Idriz Ajetin: Humbëm një nga emrat më të mëdhenj të arsimit dhe të shkencës

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka dërguar telegram ngushëllimi për vdekjen e akademik Idriz Ajeti.

Vlerëson se Kosova humbi një nga emrat më të mëdhenj të arsimit dhe të shkencës.

Telegrami i plotë:

Me pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen nga jeta të akademik Idriz Ajetit. Familja Ajeti sot ka humbur më të dashurin e tyre, por Kosova humbi një nga emrat më të mëdhenj të arsimit dhe të shkencës.

Emri i akademik Ajetit do të mbetet një nga emrat më të mëdhenj të gjuhës shqipe dhe të kulturës shqiptare, një nga emrat më të mëdhenj të rrugëtimit të popullit tonë drejt lirisë dhe të promovimit të vlerave të mirëfillta të popullit tonë në botë.

Puna e palodhshme dhe virtytet njerëzore të akademik Ajetit, i kanë bërë vend të rëndësishëm figurës së tij në historinë e popullit shqiptar.

Ju lutem që në emër të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, të pranoni ngushëllimet më të sinqerta, ju familjarë të akademik Ajetit, miq e bashkëpunëtorë!

09:57

Haradinaj: Vdekja e Idriz Ajetit, humbje për shkencën dhe kulturën mbarëshqiptare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj vlerëson se me vdekjen e akademik Idriz Ajetit, bota shqiptare humbi njërin nga personalitetet më të ndritshme të historisë sonë të re.

“Gjatë 70 vjet karrierë shkencore, Akademik Ajeti la gjurmë të pashlyeshme në gjuhësinë dhe zhvillimet shoqërore e politike të Kosovës. Kontributi i tij në vitet '90 ishte i jashtëzakonshëm në mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut, si dhe të vërtetës së Kosovës. Kalimi i tij në amshim është humbje për shkencën dhe kulturën mbarëshqiptare. Ngushëllime të thella familjes Ajeti, komunitetit akademik dhe miqve të shumtë”, thotë Haradinaj.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme