“Vrasje në kornizë” në përplasje kohësh

“Vrasje në kornizë” në përplasje kohësh

Fjolla Hajrizaj 17 January 2019 13:01

Prishtinë, 17 janar − Përplasje midis dy kohëve është përshkruar ndër të tjera libri “Vrasje në kornizë” i gazetarit e shkrimtarit Florin Kelmendi, i përuruar të mërkurën në “Sheshin 21”. I cilësuar roman shumështresor, ai prek çështjen e personave të pagjetur në Kosovë, dashurinë, artin, luftën, humbjet, fitoret. Është një rrugëtim në kohën e sundimit serb, lirisë dhe jo vetëm.

Autori Florin Kelmendi ka thënë se mes faqesh është munduar të përshkruajë njerëz e kohë të ndryshme.

Duke folur me gjuhën e personazheve të tij, ai ka thëne se është munduar të përshkruajë kohë dhe njerëz në kohë të ndryshme, për të ardhur në përfundim se në thelb njerëzit dhe të bëmat e tyre janë të njëjta, vetëm të paketuara ndryshe.

Ai ka thënë se jetën e sheh si një periudhë të përcaktuar nga faktorë të ndryshëm, që rrjedh në një hapësirë që ka të përcaktuar kufij.

Në atë kornizë të autorit vrasja nuk kishte vetëm kuptimin e zhdukjes fizike, por edhe asaj shpirtërore, që kufizon luftën për mirëqenie.

(Gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme