Ngritja e cilësisë së shfaqjeve, prioritet i menaxhmentit të TKK-së Foto: Koha

Ngritja e cilësisë së shfaqjeve, prioritet i menaxhmentit të TKK-së

08 January 2019 23:20

Pas propozimeve të menaxhmentit të Teatrit Kombëtar të Kosovës për repertorin artistik të vitit 2019, në javën që lamë pas Këshilli Drejtues i këtij institucioni ka votuar që pesë shfaqje premierë të inskenohen në skenë të madhe dhe po aq edhe në atë të vogël.

Kryetari i Bordi të TKK-së, Fisnik Ademi, pas miratimit të programit shpreson se përmbajtja e teksteve të përzgjedhura do ta rrisin cilësinë e punës gjatë realizmit të shfaqjeve, raporton “Express” i KTV-së.

Ademi, tutje theksoi se këtë vit nga tridhjetë projekte teatrore të cilat kanë aplikuar për skenë të vogël, vetëm pesë prej tyre kanë marrë votat e Këshillit Drejtues për t’u inskenuar.

Në skenën e madhe këtë vit pritet të inskenohen shfaqjet: “Karnevalet e Korçës”, “Sfinga e gjallë”, “Shfaqja e fundit e Marie Gjonit”, “Lear” dhe “Bryma e vdekjes”.

Ndërkohë, “Bisha në hënë”, “Mosmarrëveshja”, “Eksperimenti”, “Lejla dhe Ko” si dhe “Trenat”, janë caktuar të prezantohen në skenën e vogël të TKK-së.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme