“Bumblebee” – reminishencë e klasikut të Spielbergut

“Bumblebee” – reminishencë e klasikut të Spielbergut

Phil Hoad 16 December 2018 18:33

Në një tjetër univers të vërtetë kinematografik, Travis Knight do të ishte përgjegjës për të gjithë filmat “Transformers”. Për vazhdimin e fundit, i gjashti në seri, regjisori hyn nën mbulesën e makinës të fryrë të Michael Bay, dhe e zhvesh atë në diçka të thukët, argëtuese dhe me ton të ëmbël.

Deri më tani – me gjatësi prej dy orë e gjysmë, skenarëve të pamenduar mirë, robotët që flasin dhe kastit të “Victoria’s Secret” – seria duket se është shkruar nga një inteligjencë artificiale që mësimet e thella i ka bërë në postimet e Donald Trumpit në Twitter. Në vend të kësaj, Knight dhe skenaristja Christina Hodson sjellin një storie të stilit të vjetër gati në stilin e ET-së, për një adoleshente dhe mbrojtësit të saj të besueshëm: në këtë rast, “Volkswageni” i saj “Beetle” kthehet në robot, ushtar këmbësorie.

Në mes të “Bayhem” të pamëshirshëm në të pesë filmat e mëparshëm, karakterizimi nuk ka qenë pika e fortë. “Bumblebee” – “Transformeri” i verdhë, i cili bëhet mik me Shia LeBeouf në fillim të filmit dhe flet në frekuenca FM – ndoshta ka qenë opsioni i vetëm i qëndrueshëm për një produkt.

Knight rikthen “Bumblebee” në dizajnin e VW-së të refuzuar nga Bay pasi që dukej shumë si Herbie, dhe e vë atë në tokë në vitin 1987 me qëllim që të ngritë një strehë për rebelët Autobot që përpiqen të arratisen nga lufta në planetin tyre Cybertron. Pas një sulmi me ushtrinë, atij i kthehet kujtesa e fshirë, në një oborr në San Francisco ku e vështron Charlie (Lailee Steinfeld), adhuruese e Smiths, një vajzë e cila është në kërkim të rrugës pas vdekjes së babait të saj... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme