Vula e Skënderbeut që ruhet në Danimarkë

Vula e Skënderbeut që ruhet në Danimarkë

06 December 2018 11:11

Kjo është vula e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e cila ruhet në Muzeun Kombëtar të Danimarkës.

Mendohet se kjo vulë është krijuar në kohën kur Skënderbeu është emëruar kryekomandant i kryqëzatës së koalicionit evropian në vitin 1463.

Skënderbeu përveç që mbrojti Evropën nga perandoria osmane për 25 vjet, më vonë është bërë edhe motivim dhe simbol i Evropës.

Komentet

NY-NY06/12/2018 16:01

Eshte tragjike qe cdo karakteristike e Heroit tone kombtar gjenden jasht Shqiperise, ne Vjene, Rome, etj.

Sdemo06/12/2018 16:02

Tek u dasht me ba naj analize per kete vule me pyet naj specialist se kahtu si lajm i thate nuk i ka hije qe te del si lajm as nuk po kuptohet cka po shkruan as cfar shkronjash jan perdor as ku e kan marr kete vule naj leter etj. Shume perfundime munden me u nxjerr. Nejse...

Shto koment

Të ngjashme