Sonte ansambli “Shota” jep premierën e koreodramës“Kumt”

Sonte ansambli “Shota” jep premierën e koreodramës“Kumt”

26 September 2018 09:39

Me qasje që shihen nëpër skenat evropiane, të cilën e ka përshkruar si folk kontemporan, koreografi Gjergj Prevazi e ka realizuar koreodramën kushtuar heroit kombëtar.

Koreodrama “Kumt” e ansamblit kombëtar të këngëve e valleve, “Shota”, do të jepet premierë sonte (e mërkurë) dhe është realizuar në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriot-Skënderbeut, shkruan sot “Koha Ditore”.

Rrëfimi për dasmën e Skënderbeut shoqërohet me muzikë të kompozuar nga Valton Beqiri. Në role kryesore, të Skënderbeut e Donikës, janë Besnik Grajçevci e Artiola Shala. Detajet për realizimin e kësaj premiere janë dhënë një ditë para shfaqjes në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës, në një konferencë për media.

Koreografi e regjisori i “Kumt”, Gjergj Prevazi, ka thënë se propozimin për ta realizuar një vepër kushtuar Skënderbeut nga “Shota” e kishte marrë qysh para nëntë muajve... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme