Evolucioni artistik i “Pink Floyd”

Evolucioni artistik i “Pink Floyd”

23 September 2018 20:25

“Ekspozita e Pink Floyd: Mbetjet e tyre mortale” (The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains) është hapur në qendrën për art në “Dortmunder U”, pas një ndalese në Londër e Romë.

Në vitin 2017, kur ekspozita qe hapur në “Victoria & Albert Museum” në Londër, Victoria Broackes ishte kuratore seniore e ekspozitës. Ndërsa Aubrey “Po” Powell, drejtor kreativ i “Pink Floyd”, bashkë me partnerin e tij, të ndjerin Storm Thorgerson, kishte themeluar ekipin kreativ “Hipgonsis” më 1968, që dizajnoi shumicën e kopertinave të albumeve të “Pink Floyd”.

Broackes tregon se çfarë mund të presin vizitorët e ekspozitës, e hapur së fundmi në Gjermani.

“Është pak a shumë një udhëtim nëpër 50 vjet. Fillimi deri tek fundi është goxha kohë e gjatë për t’u mbuluar. Kemi nisur në Londrën e viteve ’60 dhe impaktin që kishte asokohe muzika nga Londra e Britania e Madhe në pjesën tjetër të botës. Dhe ‘Pink Floyd’ vërtet prezantonte këtë lloj tehu artistik”, ka rrëfyer ajo. Aubrey kishte nisur të bashkëpunonte me “Pink Floyd” në ditët e tyre të hershme. Ajo shpalos se çfarë ngjante asokohe... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme