Art e biznes në festivalet e kategorisë “A”

Art e biznes në festivalet e kategorisë “A”

23 September 2018 16:21

Zëra të pakënaqësive janë dëgjuar këtë vit në lidhje me programin dhe përzgjedhjet e jurive në festivalet e kategorisë “A”.

“Fitorja e Adina Pintilie me esenë dokumentare pa shije dhe të ngathët nënvizon statusin e Berlinit si festival që promovon të mërzitshmen dhe të pavlerën”, ka shkruar gazeta britanike “The Guardian” për fituesin e “Ariut të Artë”, “Touch Me Not”.

Shumë delegatë të festivalit shprehën lebetitje për mosmarrëveshjen e Festivalit të Filmit në Cannes me “Netflix” në maj të këtij viti, e cila bëri që titujt më interesantë të këtij viti të mos shfaqen në Croisette: gjiganti SVoD nuk mundi të garantojë se filmat do të merrnin vendin e merituar në ekranin e kinemave nga industria franceze dhe festivali u përplas me presionin lokal.

Disbilanci gjinor midis filmbërësve të përzgjedhur për garën zyrtare është gjithnjë më i dukshëm dhe i turpshëm. Hartuesit e programeve janë akuzuar si shumë populistë dhe të zakonshëm në përzgjedhjet e tyre, ose jo mjaftueshëm populistë dhe të zakonshëm... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme