Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

18 September 2018 08:26

Pianisti belg, duke cilësuar se vepra “Reuno” rizbulon repertorin romantik, stilin e kompozitorit kosovar Memli Kelmendi e ka krahasuar me atë të Kaikhosru Shapurji Sorabji, kompozitorit, kritikut e pianistit anglez, njëri prej krijuesve më produktivë të shekullit XX.

Lucas Huisman ka incizuar e po ashtu interpretuar veprën më të re të Kelmendit për piano. Këtë incizim ai e ka publikuar në faqen e tij zyrtare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Huisman është një pianist i ri, i cili studimet i përfundoi me Daan Vandewalle në Fakultetin e Muzikës në Gent. Ai mori çmimin “De Blonde-Torck”, si studenti më meritor dhe mbajti masterklasë me Ian Pace, Jonathan Powell, Geoffrey Douglas Madge, Ciro Longobardi, Daniel Rivera dhe Carlo Mazzoli. Hiusman kryesisht performon muzikë bashkëkohore, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kompozitorit pak të njohur K.S. Sorabji (1892-1988).

Në përshkrimin që Huisman i bën veprës “Reuno” të kompozitorit kosovar, thuhet se aty sfidohet ajo se çka është bashkëkohore... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme