Shkatërrohet banda ndërkombëtare në Itali, 8 shqiptarë në pranga Foto: Koha / ilustrim

Shkatërrohet banda ndërkombëtare në Itali, 8 shqiptarë në pranga

13 dhjetor 2017 12:02

8 shqiptarë dhe 1 italian kanë përfunduar në pranga në rajonin e Venecias pasi janë përfshirë në një bandë të trafikut ndërkombëtar të drogës. Policia italiane ka sekuestruar 80 kilogramë heroinë.

Policia e Venecias ka shkatërruar një bandë ndërkombëtare të trafikimit të drogës që operonte në Shqipëri, Maqedoni dhe Itali, transmeton abcnews.al. Lajmi është konfirmuar nga mediat italiane. Korriere Dela Sera shkruan se në operacionin e së martës janë arrestuar 9 shtetas, 8 shqiptarë dhe një Italian. Të gjithë shqiptarët ishin nga Elbasani, madje disa prej tyre dhe kushërinj. Në total janë ekzekutuar 12 urdhër-arreste të lëshuar nga prokuroria. Baza qëndrore e bandës së heroinës ishte në vendin përtej Adriatikut. Më konkretisht ishte një ndërtesë e braktisur në kufirin mes San Donà dhe Noventa, e cila mbikëqyrej 24 orë nga persona të armatosur.

Kreu I organizatës kriminale ishte një 40-vjeçar shqiptar, idenditeti I të cilit nuk bëhet I ditur. Ai jetonte në San Dona, në afërsi të ndërtesës së braktisur. Policia italiane bën me dije se në përfundim të hetimeve lidhur me grupin criminal është sekusetruar në total një sasi prej 80 kilogramësh heroinë. Sipas hetimeve, droga transportohej në Itali nga jashtë vendit me anë të disa makinave të modifikuara.

Organizata kriminale përdorte persona me vështirësi të mëdha ekonomike, të cilët në këmbim të shumave të parave, transportonin dhjetra kilogramë heroinë, ndërsa në bordin e makinës kishin edhe fëmijët e tyre që I përdorinin për të mos tërhequr vëmendjen. Të gjitha makinat e përdorura për transportin e heroinës ishin të pajisura me GPS, në mënyrë që bosi shqiptar I grupit criminal të monitoronte rrugëtimin e tyre. Në hetimet që kanë filluar në 2014 u përfshinë tre polici, ajo italiane, shqiptare dhe maqedonase.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme