Interpoli arreston në Tiranë shtetasin e Indisë, kërkohej për pastrim parash Foto: Koha / ilustrim

Interpoli arreston në Tiranë shtetasin e Indisë, kërkohej për pastrim parash

22 March 2019 14:55

Arrestohet provizorisht një shtetas i Indisë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për pastrim parash, me qëllim ekstradimi drejt Indisë.

Policia bën me dije se ka arrestuar shtetasin me inciiale H. P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri.

“Ky shtetas është kapur në aeroportin e Rinasit në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol New Delhi/ Indi”- njofton policia.

Njoftimi i policisë:

Interpol Tirana në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Rinas arrestuan provizorisht shtetasin indian:

H. P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri

Ky shtetas është kapur në në aeroportin e Rinasit në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol New Delhi/ Indi.

Gjykata Patiala House/New Delhi, ka lëshuar ndaj këtij shtetasi urdhër arresti për veprën penale “Pastrimi i parave”, parashikuar nga nenet 3 dhe 4 të “Ligjit për Parandalimin e Pastrimit të Parave”.

Veprimet e mëtejshme për ekstradimin e këtij shtetasi do të kryhen nga ZQK Interpol Tirana.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme