Qëlloi babanë me çekiç për vdekje, Alija: Kërkoi të ndanim nusen

Qëlloi babanë me çekiç për vdekje, Alija: Kërkoi të ndanim nusen

19 March 2019 20:55

I qetë dhe aspak i penduar u shfaq para togave të zeza të gjykatës së Krimeve të Rënda Selman Alija, i akuzuar për vrasjen e të atit, Fejzi Alisë në dhjetor të 2017.

Vrasja në familjen Aliaj, e cila jeton në rrethinat e Shkozës, pati shkaktuar tronditje në opinionin publik për shkak të motivit që çoi në këtë krim.

Siç dëshmoi të martën në sallën e gjyqit prokurori i dosjes së 29-vjeçarit Selman Aliaj, i cili mësohet se vuan nga disa probleme me pragun e dëgjimit dhe të të folurën, ngjarja ka ndodhur për motive morale.

Nervat e të riut duket se nuk kanë mbajtur më, pasi i ati, siç ka dëshmuar i pandehuri, i ka kërkuar që pasi i biri të martohet të ndanin së bashku intimitet me gruan e të birit, pasi Fejzi Aliaj ishte pa bashkëshorte pasi rezultonte se ishte divorcuar disa herë për shkak të natyrës konfliktuale që kishte.

I riu ka dëshmuar para grupit hetimor se kjo ka qenë arsyeja që ka çuar në goditjen me mjete të forta të të atit. Më pas i riu ka hedhur trupin e të atit në ujërat e liqenit të Farkës, transmeton ABC News.

Jeta për të nuk ka qenë e lehtë, pasi jetonte me një prind që e dhunonte fizikisht e psikologjikisht dhe merrte çdo vendim për të, duke përfshirë këtu edhe fejesën pa dëshirën e tij. Ky ishte dhe shkaku pse mes tyre nisën debatet që arritën deri në krimin e rëndë. Selman Alija nuk po ndëshkohet nga familjarët e tij. Ata e kanë ndjekur në të gjitha seancat, duke i paguar edhe një avokat.

Familja bashkë me mbrojtjen pretendojnë se gjendja psikologjike e të pandehurit në momentin kur i mori jetën babait të tij ka qenë e rënduar, pikërisht për arsyet që ka dëshmuar 29-vjeçari para grupit hetimor. Krimi i rëndë ka ndodhur më 22 dhjetor të vitit 2017.

Pas një debati të ashpër, Selman Alija qëlloi me çekiç babanë e tij e më pas trupin ia hodhi në liqenin e Farkës. Në vendin e ngjarjes ishin vetëm ata të dy.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme