Peja shpërfill studimet për projektin kundër rrëmujës në trafik Foto: Koha / ilustrim

Peja shpërfill studimet për projektin kundër rrëmujës në trafik

12 mars 2018 08:56

Ngarkesat e mëdha dhe kolonat e gjata të makinave në rrugën kryesore të Pejës nga rrethrrotullimi i madh rrugor midis rrokaqiellit e gjykatës, e deri të trekëndëshi rrugor që ndan rrugët për qendër të qytetit dhe për në spital, vazhdojnë të jenë shqetësuese për qytetarët e Pejës.

Megjithëse problemi është i njëjtë prej sa vjetësh, deri tashti Komuna ende s’ka zgjedhje, pavarësisht hulumtimeve dhe studimeve të shumta që janë kryer nga organizata të ndryshme vitet e kaluara në terren me projekte, të cilat edhe kanë identifikuar pikat problematike në trafikun e qytetit, sidomos në qendër të Pejës, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndërsa hulumtimi dhe matjet e fundit janë kryer saktësisht para një viti, por deri tashti, Komuna nuk ka intervenuar askund bazuar në rekomandimet e dala për pikat më të ngarkuara në qytet dhe mundësinë e intervenimit të drejtë për përmirësimin e qarkullimit.

Me këtë projekt të përfunduar në marsin e vitit të kaluar nga organizata zvicerane “HELVETAS Swiss Intercooperation”, me programin e saj “DEMOS”, ishin bërë matjet në 32 pika në tërë zonën urbane të Pejës gjatë periudhës së verës dhe dimrit... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme