AAK-ja dhe Nisma në Gjilan kushtëzojnë koalicionin me ndryshimet statutare

AAK-ja dhe Nisma në Gjilan kushtëzojnë koalicionin me ndryshimet statutare

06 mars 2018 08:35

Subjektit qeverisës në Gjilan, LDK-së i kanë ofruar mbështetje për krijimin e ekzekutivit, Aleanca për Kosovën e Re (AKR) që përfaqësohet me dy këshilltarë komunalë në Kuvend, Partia Turke e Kosovës, e cila përfaqësohet me një këshilltar komunal si dhe Lista Serbe, e cila përfaqësohet me një këshilltar komunal.

Por afërsi me këtë subjekt po shprehin edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e cila ishte pjesë e pushtetit në qeverisjen e kaluar si dhe Nisma Socialdemokrate, shkruan sot “Koha Ditore”.

Nga ana tjetër Lutfi Haziri, kryetar komune, ka shprehur gatishmërinë për krijimin e një koalicioni gjithëpërfshirës.

Avdyl Aliu, shef i Grupit të këshilltarëve komunalë të LDK-së, ka thënë se negociatat përfundimtare për formimin e koalicionit do të ndodhin pasi të votohen ndryshimet në statutin e komunës dhe më pas do të dialogohet për arritjen e një marrëveshjeje për koalicion... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme