Të moshuarit e vetmuar Foto: Koha

Të moshuarit e vetmuar

25 shkurt 2018 11:50

Çdo mëngjes e zgjojnë nga gjumi dhe janë të fundit që e përcjellin çdo natë në ëndrrat që ia vrasin vetminë. Edhe gjatë ditës ato nuk e lënë të qetë as edhe një moment të vetëm që të harrojë sa i vetmuar që është. Ato e përcjellin dhe nuk e lënë rehat, sikur një qengj që e ushqen me sheqerka, shkruan sot “Koha Ditore”.

Po të ishin vajgur gjithë ata lot të tij, që i rrjedhin pas çdo mendimi apo fjale, sot 72-vjeçari Ramë Berisha, nga fshati Nabërgjan i Pejës, kishte për të qenë një njeri i pasur. Por lotët dhe vuajtja pasuri atij nuk i sollën. Ai jeton me 75 euro pension, në shtëpinë e vet të vjetër, të amortizuar dhe të parregulluar.

Korridori dhe dhomat e shtëpisë për të janë shumë të zbrazëta prejse e ka humbur gruan. Fëmijë nuk ka pasur asnjëherë, se gruaja nuk ka arritur ta çojë deri në fund asnjë shtatzëni. “Kam qenë i martuar, por gruan ma kanë vrarë në luftë. Fëmijë nuk kemi pasur, se i vdisnin në bark”, tregon ai për fatin e gruas, që ia ka ndryshuar jetën që nga lufta e këndej.

Mungesa e saj në jetën e tij i lexohet në fytyrën e mbuluar nga rrudhat, si një çarçaf i pahekurosur. Vetëm në dhomën ku rri dhe fle, buzë një shporeti të vjetër, ka pakëz rregull. Sikur në fytyrën e tij, edhe në dhomat e tjera të shtëpisë vërehet mungesa e dorës së një femre. Gruan e ka të varrosur në varrezat e fshatit dhe jo rrallëherë e viziton edhe varrin e saj.

“Shkoj nganjëherë te varri i saj, por çka me ba me njeri të vdekur... eh...”, ndërpret fjalët dhe shpërthen në vaj. Pasi qetësohet pak, ai vazhdon të rrëfejë se sa e padrejtë është treguar jeta më të, ndonëse fjalët që i nxjerr janë shumë të buta për dhimbjet që i bart me vete në shpirtin e nxirë nga mërzia. Të kishte së paku një fëmijë, sot shtëpia e tij, siç shpreh dëshirën të ishte ashtu, nipat dhe mbesat do t’ia mbushnin shtëpinë me jetë dhe do t’ia zhduknin mërzinë... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme