Vetëvendosje kundër kaskadave në Lumëbardh

Vetëvendosje kundër kaskadave në Lumëbardh

21 shtator 2017 07:58

Nënshkrimi i kontratës nga ana e Komunës për ndërtimin e shtratit të “Lumëbardhit” ka nxitur reagimin e përfaqësuesve të Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, që kanë vlerësuar se ky lum nuk ka nevojë për kaskada, por për pastërti, shkruan sot Koha Ditore.

tyre, kaskadimi i lumit është i dëmshëm dhe ndikon në shkatërrimin e ekosistemit. Mirëpo, zyrtarët e lartë të qeverisë lokale kanë theksuar se projekti i "Lumëbardhit" nuk përfshinë vetëm kaskadimin e rrjedhës së lumit, por edhe eliminimin e derdhjes së ujërave të zeza.

Ditë më parë gazeta ka raportuar se Komuna e Prizrenit ka nënshkruar kontratën për ndërtimin e shtratit të lumit “Lumëbardhi”, që buxhetit lokal e qendror pritet t’i kushtojë më shumë se 1 milion euro.

(Gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme