Parku Kombëtar ndalon punimet pa leje në një rrugë në Rugovë

Parku Kombëtar ndalon punimet pa leje në një rrugë në Rugovë

15 shtator 2017 12:01

Komuna e Pejës sërish ka nisur ndërtimin e një rruge në territorin e Rugovës, duke injoruar procedurat dhe lejet e nevojshme që duhen për të nisur një projekt rrugor në hapësirat që janë nën menaxhim të parkut kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”, shkruan sot Koha Ditore.

Para një jave në fshatin Shtupeq i Madh kanë nisur punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës 9 kilometra të gjatë, që shtrihet nga fshati lart deri poshtë në rrugën kryesore Pejë – Kuqishtë.

Për ta ndërtuar një rrugë në hapësirën që gjendet brenda Parkut Kombëtar nevojitet pëlqim mjedisor. Për këtë pëlqim komuna as që ka aplikuar në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

(Më shumë lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme