OSBE-ja trajnon gazetarët për raportim profesional zgjedhor

OSBE-ja trajnon gazetarët për raportim profesional zgjedhor

07 shtator 2017 10:30

Në prag të zgjedhjeve lokale në Kosovë, Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), ka organizuar në Pejë një seminar dyditor me përfaqësuesit e mediave të ndryshme lokale dhe atyre qendrore për avancimin dhe përforcimin e raportimit profesional dhe të saktë mbi procesin zgjedhor, shkruan sot Koha Ditore.

Beqir Beqaj, pronar i Radio-Sharrit nga Dragashi, ka shtuar problemin e politizimit të portaleve.

“Ka portale që e quajnë veten profesionale e që prapa tyre qëndrojnë subjekte politike apo njerëz të ndonjë subjekti politik. Nëse identifikohen mediat që i shërbejnë një subjekti nuk mund të ketë informim të saktë për opinionin”, ka thënë Beqaj.

Kurse trajnuesi i angazhuar prej OSBE-së në këtë seminar, sllovaku Rasto Kuzel, ka thënë se interneti ka prodhuar një realitet të ri. ... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”) Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme