Shumica e këshilltarëve komunalë në Gjilan kundër seancës së jashtëzakonshme për rregulloren e pushimit

Shumica e këshilltarëve komunalë në Gjilan kundër seancës së jashtëzakonshme për rregulloren e pushimit

Feim Azemi 12 June 2019 10:52

Shumica e këshilltarëve komunalë të Gjilanit nuk përkrahin thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për diskutimin e projekt rregullores për orarin e punës së subjekteve afariste.

Këshilltarët komunal nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje (VV), si dhe nga radhët e Nismës Socialdemokrate (Nisma) janë akuzuar nga kolegët e tyre të Partisë Socialdemokrate (PSD) dhe të Lëvizjes “Vatra”, si dhe ata të pavarur, se kanë manipuluar me opinionin me deklarimet se subjektet e tjera nuk janë të gatshëm për miratimin e Rregullores, e cila parasheh që bizneset të mos punojnë ditën e diele dhe ditët e festive zyrtare, transmeton Koha Ditore.

Ata kanë deklaruar se nuk do të japin nënshkrimet e tyre për thirrjen seancës së jashtëzakonshme, e cila është iniciuar ditë më parë nga grupi i përbërë nga PSD-ja –“Vatra”, dhe këshilltarët komunalë të pavarur. Sipas tyre, rregullorja duhet të diskutohet në seancën e rregullt të Kuvendit Komunal, e jo në seancë të jashtëzakonshme.

Në anën tjetër, këshilltarja komunale nga radhët e PSD-së, Festa Shabani deklaron se ata kanë arritur që të sigurojnë nënshkrimet e tre këshilltarëve komunal, të PDK-së gjë e cila ka bërë që numri i nënshkrimeve për thirrjen seancës së jashtëzakonshme të mbetet vetëm 9....(Më gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme