Gjashtë milionë euro për katër kilometra autostradë në Deçan

Gjashtë milionë euro për katër kilometra autostradë në Deçan

Ilir Osmanaj 25 May 2019 11:11

Në dalje të Deçanit për në Gjakovë, të premten, është përuruar nisja e punimeve për zgjerimin e rrugës kryesore të Deçanit, që shtrihet në segmentet rrugore të rrugëve “Dëshmorët e Kombit” dhe “Luan Haradinaj”, shkruan sot Koha Ditore.

Me këtë projekt parashihet ndërtimi i rrugës me dy korsi, që kalon nëpër qytet, prej “Urës së Demës” nga drejtimi i Pejës në hyrje të Deçanit, e deri përtej fshatit Cerrabreg, në dalje të Deçanit në drejtim të Gjakovës. Gjithsej janë rreth 4 kilometra gjatësi, dhe përveç zgjerimit të rrugës, ky projekt parasheh ndërtimin e parkingjeve përgjatë rrugës, katër rrethrrotullime rrugore, trotuare, ndërtimi nën rrugë i sistemit të kanalizimit e ujësjellësit, ndriçimi i rrugës, një shteg gjelbërues dhe kanalet atmosferike.

Projekti në vlerë prej 5 milionë e 884 mijë eurosh do të bashkë financohet nga Komuna e Deçanit dhe Ministria e Infrastrukturës....(Më shumë lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme