Rritet interesimi për kultivimin e arrës në rajonin e Pejës

Rritet interesimi për kultivimin e arrës në rajonin e Pejës

Ilir Osmanaj 04 May 2019 11:20

Në territorin e Komunës së Pejës është rritur interesimi i fermerëve për ngritjen e plantacioneve të mbjella me arra, shkruan sot “Koha Ditore”.

Drejtoria e Bujqësisë në Pejë ka shpërndarë 2 mijë 500 fidanë të arrave. Nga ky projekt i financuar, prej kësaj drejtorie kanë përfituar 17 fermerë të kësaj komune, të cilët, përveç furnizimit me fidanë, janë informuar edhe për mënyrën e kultivimit, si dhe kujdesin pas kultivimit.

Kushti i përfitimit të fidanëve ka qenë se secili fermerë është dashtë të ketë së paku një hektar tokë në pronësi familjare dhe toka të ketë ujitje.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme