Opozita në Kamenicë akuzon pushtetin për punësimet me kontrata mbi vepër

Opozita në Kamenicë akuzon pushtetin për punësimet me kontrata mbi vepër

Feim Azemi 24 April 2019 12:33

Në Komunën e Kamenicës, të dhënat flasin për 23 persona me kontrata në vepër. Në bazë të dokumentit komunal të Komunës së Kamenicës 9 punëtorë me kontrata mbi vepër janë angazhuar në zyrën e kryetarit të Komunës.

Për punësimet ka reaguar Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila ka udhëhequr me Komunën e Kamenicës. Sipas këtij subjekti, kjo praktikë është duke vazhduar nga pushteti aktual.

Këshilltari komunal nga radhët e PDK-së, Florim Kryeziu, ka thënë se udhëheqësit komunalë janë duke rehatuar personat të cilat janë të lidhur me ata dhe se këto kontrata të përkohshme nuk respektohen. Ai ka akuzuar qeverisjen komunale se është duke bërë punësimet në baza familjare. Gjersa deklaron se akuzat e subjekteve politike ndaj PDK-së gjatë fushatës elektorale për punësimet nuk ka qenë të sinqerta.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme