Palët me akuza reciproke, Universiteti i Prizrenit në kolaps

Palët me akuza reciproke, Universiteti i Prizrenit në kolaps

Fisnik Minci 25 December 2018 08:28

Zhvillimet e fundit në universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren po vazhdojnë të shihen nga kënde të ndryshme nga palët e përfshira në to. Përderisa kryesuesi i Këshillit Drejtues të këtij universiteti, Bedri Muhadri, mbron ligjshmërinë e vendimeve të marra nga ky organ, në anën tjetër Parlamenti Studentor e akuzon atë dhe 3 anëtarët e tjerë për shkelje ligjore e shfrytëzim të benefiteve. Madje PS-ja ka theksuar se tash e disa muaj universiteti "Ukshin Hoti" ndodhet në kolaps.

Paraprakisht Muhadri ka bërë të ditur se KD i UPZ në mbledhjen e mbajtur më 21 dhjetor 2018 ka zgjedhur u.d. të rektorit, prof. dr. Ismet Temajn, shkruan sot Koha Ditore.

“Tre anëtarë të Këshillit Drejtues, profesorët: Ragip Gjoshi, Artan Nimani, Ylli Kortoqi nuk morën pjesë në mbledhjen e lajmëruar me kohë, me arsyetimin "kinse po solidarizohem me një grup studentësh" të udhëhequr nga Parlamenti Studentor i Universitetit, të cilët më datën 21.12.2018 kanë mbajtur një protestë paqësore, të cilët kanë shfaqur pakënaqësitë e tyre e në mes të tjerash kanë kërkuar nga anëtarët përfaqësues të Senatit në Këshillin Drejtues të Universitetit të mos marrin pjesë në mbledhje, ngase, sipas tyre, Universiteti është në situatë shumë të keqe”, ka thënë Muhadri.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme