Subjektet opozitare akuzojnë LDK-në për minim të transparencës në Novobërdë

Subjektet opozitare akuzojnë LDK-në për minim të transparencës në Novobërdë

18 October 2018 12:35

Subjektet opozitare në Komunën e Novobërdës: Lëvizja Vetëvendosje, Partia Demokratike e Kosovës si dhe Aleanca për Kosovën e Re, kanë akuzuar të mërkurën pushtetin komunal për jotransparencë.

Akuzën ia kanë faturuar Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), e cila sipas tyre është duke minuar përpjekjet e tyre të cilat kanë për qëllim rritjen e transparencës në këtë komunë.

Këto subjekte kanë ngritur si shqetësim mungesën e informatave në gjuhën shqipe në webfaqen e Komunës ngase edhe më tej nuk janë plotësuar informatat sa i përket drejtorive komunale, si dhe ka mungesë të informatave për këshilltarët komunalë, mungesë të informatave sa i përket zyrave komunale si dhe aspekte të tjera.

Abdyl Gashi, këshilltar komunal nga radhët e VV-së, deklaron se ka parashtruar kërkesë që seancat e Kuvendit Komunal të transmetohen online në uebfaqen e Komunës, mirëpo thotë se kërkesa e tij asnjëherë nuk është marr seriozisht. Thotë se nuk ka gatishmëri për transparencë nga ana e pushtetit komunal përkundër që opozita është duke ushtruar presionin.

(Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme