Shkelësve të Ligjit antiduhan 3 mijë euro gjoba për gjysmë viti

Shkelësve të Ligjit antiduhan 3 mijë euro gjoba për gjysmë viti

11 August 2018 08:25

Mungesa e efikasitetit të inspektorëve dhe mospërfillja e Ligjit konsiderohen shkaktare për mosrespektimin e ligjit për kontrollimin e duhanit. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë për 6 muaj të këtij viti bëjnë të ditur se janë shqiptuar gjoba në vlerë prej 3 mijë eurosh për shkelësit e Ligjit antiduhan, shkruan sot Koha Ditore.

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC), e cila merret me monitorimin e ligjit për kontrollimin e duhanit, ka bërë të ditur se monitorimin e pirjes së duhanit në vende publike e kanë nisur që nga vitit 2015.

Drejtori Shkumbin Spahiu ka thënë se më pas kanë kryer pilot- monitorime.

“Pilot-monitorimet kanë marrë për bazë një numër të vogël mostrash, por që rezultatet kanë qenë të përafërta me monitorimin e vitit 2015”, ka theksuar Spahiu. Sipas tij, rezultatet nga terreni flasin se shkelësit më të mëdhenj janë lokalet hoteliere.

“Prijnë kafenetë me 71.6%, klubet e natës me 85.0% dhe restorantet me 53.8%”, ka bërë të ditur Spahiu.

Por, ndër shkelës janë radhitur edhe institucionet publike.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme