Kategoritë pa përkujdesje në Gjilan do të bëhen me strehim të përhershëm

Kategoritë pa përkujdesje në Gjilan do të bëhen me strehim të përhershëm

09 gusht 2018 12:31

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, të mërkurën ka inspektuar punimet në ndërtimin e fshatit social, të mërkurën, i cili është në afërsi lagjes “Arbëria” e në të cilin fshat do të strehohen dhe do t’u ofrohen shërbime kategorive të ndryshme të qytetarëve, të cilët nuk kanë përkujdesje familjare.

Kurse fshati social, në ndërtim shtrihet në sipërfaqe prej 3 hektarësh pronë komunale i ishte dhënë donatorit me një vendim të Kuvendit Komunal të Gjilanit. Kurse këtë projekt është duke e financuar një donator nga shteti i Kuvajtit në vlerë prej 2 milionë eurosh, shkruan sot Koha Ditore.

Pasi të përfundojnë punimet në infrastrukturë qeverisja lokale ka në plan themelimin e një bordi menaxhues për fshatin social ku edhe donatori do të ketë një përfaqësues. Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka deklaruar se fshati social do të ketë staf për ofrimin e shërbimeve të nevojshme për banorët, të cilët do të strehohen.

(Tekstin e plotë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme